Zaključna prireditev 16. državnega literarnega natečaja Moja rodna domovina je v četrtek, 18. aprila, potekala v Ljubljani. Letos so osnovnošolci ustvarjali na temo Voda – veselje in solze. Organizatorja literarnega natečaja Združenje veteranov 90-91 mesta Ljubljane in bivših ljubljanskih občin in OŠ Vič sta pripravila slovesno zaključno prireditev v Konservatoriju za glasbo in balet in zanimive spremljajoče dejavnosti.

OŠ Stari trg ob Kolpi je na zaključni prireditvi predstavljal nagrajenec Tim Tristan Mutič, učenec 8. razreda, ki je prejel priznanje za pesem Plovba življenja. Na nagradnem izletu so ga spremljale sestrica Zala, babica Ana in učiteljica mentorica.

V OŠ Vič, ki je s 1058 učenci največja šola v Sloveniji, je nagrajence, njihove družine, mentorje in ravnatelje prijazno pozdravil in nagovoril ravnatelj Sašo Vlah, nastopajoči učenci pa so gostom zapeli in zaigrali nekaj pesmi in skladb.

Po kosilu je sledila vožnja z mestnim avtobusom v središče mesta. Vodeni ogled Stare Ljubljane se je pričel na Kongresnem trgu in se nadaljeval do Prešernovega trga, Tromostovja, stolnice, mestne hiše na Stari trg in čez Šuštarski most do Križank in NUK ter na obrežje Ljubljanice, od koder so se udeleženci izleta popeljali s turistično ladjico po Ljubljanici.

V dvorani Konservatorija za glasbo in balet je sledil najbolj težko pričakovani del dneva – podelitev medalj in priznanj najboljšim mladim ustvarjalcem literarnega natečaja. Učencem so se za njihove odlične literarne izdelke zahvalili tudi častni gosti. Osrednji govornik je bil poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan. Prisotnim pa sta spregovorila tudi predsednik OZVVS – mesta Ljubljane dr. Igor Potočnik in ravnatelj OŠ Vič Sašo Vlah. Zbrani v dvorani so prisluhnili še izjemnim glasbenim nastopom učencev Konservatorija. Tokrat so se organizatorjem natečaja pridružili tudi predstavniki Slovenske vojske, ki so nagrajencem podarili lične nahrbtnike in jim v preddverju prikazali nekaj svojih aktivnosti.

Nagrajena literarna dela natečaja so objavljena v zborniku Moja rodna domovina 2024 – 16 let. V njem najdemo tudi pesem nagrajenca OŠ Stari trg ob Kolpi Tima Tristana Mutiča.

 

Plovba življenja

Kdaj nastalo je življenje?

Ko prijokal sem na svet, moje je bilo mišljenje.

Takrat svojo plovbo sem začel

in svoja jadra sem razpel.

 

Danes štejem 13 let

in spremenil sem pogled na svet.

Ves ta čas ustvarjal sem spomine,

zato vem, kje moje so korenine.

Življenje moje je družina in

ona vredna je spomina.

Dobro vem, da ničesar mi ne manjka,

a na drugi strani sveta življenje je uganka.

 

Na skromnost teh ljudi ne želim pozabiti,

ker za požirek vode morajo se boriti.

Vodo si želijo piti, a nimajo možnosti si jo naliti.

Naj bo topla ali hladna, ona je pač glavna.

Jaz pa nalijem si jo iz plastenke ali pipe

ali pa skuham čaj iz lipe.

 

V deželi moji polno naravnih je izvirov, malo je prepirov

in političnih nemirov.

Dolino mojo prelepa reka Kolpa krasi

in v njej so sami biseri.

Čeprav poplave so nas že prizadele,

rožice so spet zacvetele in ptičice zapele.

Na drugi strani zemljice pa velika suša,

a isto dobra človekova je duša.

Zabolijo me otožna črnska lica,

ki svobodna bi morala biti kot ptica.

Vem, da ne poznajo zares taprave sreče,

zato njihove solze so boleče.

 

Voda pa dobro in slabo nam prinese

in upamo, da plodov nam ne odnese.

Naj bo to jabolko ali krompir ali pa za živali žir.

Vse to je naš življenjski vir,

na svetu pa naj vlada mir.

 

Rad pesem tole bi povzel: V življenju moraš biti vesel!

Sonca, dežja in solza naj bo v zmernih količinah,

tako nobeden ne bo živel v bolečinah.

Pravičnost, strpnost, zvestoba, enakost naj bodo naša gesta

in še naprej nas bo vodila cesta.

Moja plovba pa naj še naprej mirno traja

in naj dobrota me obdaja.

 

Nagrajenemu pesniku Timu Tristanu Mutiču iskrene čestitke, hvala pa tudi učenkam, ki so prav tako sodelovale na natečaju – Piki Benčina, Sari Kastelec in Klavdiji Kapš.

 

besedilo Marija Volf, mentorica

fotografije Ana Mutič

 

Prejemnik priznanja MRD Tim T. Mutič.

Slovesnost v Konservatoriju za glasbo in balet.

 

V družbi veterana Matjaža Miklavca.

Na Kongresnem trgu z igralko Gajo Filač.

Prireditveni prostor v OŠ Vič.