V petek, 10. 5. 2024, smo učenci 1.-3. razreda v okviru TD obiskali Muzej rudnika rjavega premoga Kanižarica. Muzejsko zbirko nam je razkazal gospod Andrej Lugarič. Predstavil nam je rudarski poklic in zgodovino rudnika. Z zanimanjem smo mu prisluhnili in postavljali vprašanja. Izvedeli smo, da so morali rudarji trdo delati, da so zaslužili za vsakdanji kruh. Ta poklic izginja iz našega vsakdanjega življenja, spomin, spoštovanje in čast pa bodo ostali. Ogledali smo si tudi izvozni stolp in se z rudarskim pozdravom SREČNO odpravili v umetni rov rudnika. Zavetnica rudarjev je sveta Barbara h kateri so se predvsem pretekli rodovi zatekali po pomoč in jo prosili, da bi se srečno vrnili nazaj na svetlo in vsakdanje življenje. Ko so leta 1997 zaprli rudnik, brez dela niso ostali le številni rudarji pač pa tudi rudniški škrat Perkmandeljc. Rudniški škratje so živeli v rudniških rovih in so na različne načine nagajali rudarjem: ugašali so jim svetilke, rove zalivali z vodo, jim skrivali malice in orodje, zmedli oznake, da so se izgubili. Večkrat so jih tudi opozorili pred zasutjem ali pred vdorom vode. Tudi nas je med ogledovanjem rudnika spremljal nagajivi škrat in za trenutek smo občutili kako je bilo rudarjem v temi, ker se je v rudniku ugasnila luč in smo bili v popolni temi. Pri izvoznem stolpu nam je celo pustil dva namiga, ki sta nas popeljala naprej na ogled ribnika Mlaka. Tam nas je pričakal ribiški čuvaj gospod Bojan Levai, ki nam je predstavil rastlinski in živalski svet ribnika. Odpravili smo se na sprehod po učni poti okoli ribnika. Razvajalo nas je prijetno, sončno vreme, opazovali smo ribe, prisluhnili žabjemu zboru in žvrgolenju ptic ter občudovali čudovito okolico. Spoznali smo pomen ohranjanja naravnih habitatov ter skrbi za živalski in rastlinski svet.

Tehniški dan je bil poln zanimivih spoznanj in nepozabnih doživetij, ki bodo še dolgo ostala v našem spominu.

Učenci prvega triletja z učiteljicama Ingrid in Marušo