Učenci kulturno-umetniškega krožka smo tudi letošnje šolsko leto zaključili na Muljavi. Tretje leto zapored smo obiskali Jurčičevo poletno gledališče na prostem. V soboto, 22. junija, smo si pod zvezdami ogledali gledališko predstavo Jurij Kozjak, slovenski janičar.

V dolinici za Jurčičevo domačijo so nas  v čase turških vpadov, medsebojnih bojev za prevlado in trdega kmečkega življenja popeljali zavzeti muljavski igralci. V dvourni predstavi smo uživali ob melodičnem muljavskem narečju, občudovali pisane kostume ter bogato scensko postavitev.

Letos je na Muljavi še prav posebej slovesno, saj Jurčičevi rojaki obeležujejo 180. obletnico rojstva pisatelja Josipa Jurčiča, 160. obletnico izida Jurija Kozjaka, 30. spominski pohod po Jurčičevi poti in 100-letnico predstav na prostem. Ob tem jubileju se Jurčičevo poletno gledališče na Muljavi odslej ponaša z vpisom v register nesnovne kulturne dediščine.

Jurija Kozjaka si lahko ogledate še 28. in 29. junija ter 5., 6., 12. in 13. julija ob 21. uri. Zagotovo vam bo gledališka predstava všeč, kot je bila nam, štirinajstim učencem in staršem, ki smo tako skupaj preživeli še en nepozaben večer.

Marija Volf, besedilo

Urška Kapš, fotografija

Nina in Jana sta takole strnili svoje vtise:

Na Muljavo smo se letos odpravili že tretjič in tudi tretjič mi je bilo zelo všeč. Gledali smo
Jurija Kozjaka, ki smo ga pri kulturno-umetniškem krožku že prej prebrali in mi je bila že takrat
zgodba všeč. Ko pa so jo še uprizorili na Muljavi, je bilo vrhunsko. Res sem se vživela v
zgodbo, bilo je enkratno. Naslednje leto bi se na Muljavo želela odpraviti z mojo družino, da
bi še oni izkusili ta nepozaben dogodek.

Predstava Jurij Kozjak na Muljavi mi je bila zelo všeč, ker je bilo veliko akcije in je v zgodbo
bilo vključenih veliko konj, ki so jih jahali Turki. Tudi scena in scenarij sta mi bila zelo všeč.
Predstava mi je bila tako zanimiva, da bi jo najraje pogledala še enkrat.